سنسوردنده عقب

سنسور دنده عقب برای اولین بار روی ماشین های سنگین نصب شد. آن زمان اگر کسی اصرار و علاقه به وجود این امکان جانبی داشت ، مجبور بود سنسور دنده عقب را به صورت دستی به خودرویش اضافه کند. در حال حاضر خودروهای زیادی مجهز به این سنسور و سایر سنسورهای کمک کننده به پارک خودرو هستند..

 

تعداد سنسور دنده عقب در خودروهای مختلف، متفاوت است. هر چه یک خودرو پیشرفته تر باشد، تعداد سنسورهایی که در آن تعبیه می شود، بیشتر است. در حال حاضر بسیاری از خودروها به سنسور دنده عقب مجهز هستند. سنسور دنده عقب همانطور که از نامش پیداست، روی سپر عقب قرار می گیرد. خودروهای پیشرفته ای هم هستند که علاوه بر سپر عقب، روی نقاط دیگری مثل سپر جلو و آینه های بغل هم مجهز به سنسور پارک هستند. با توجه به تعداد سنسورها و مکانی که برای تعبیه شان در نظر گرفته می شود، پارک خودرو برای راننده آسان تر و ایمن تر خواهد شد.

وظیفه سنسور پارک ، بررسی موقعیت مکانی خودرو و ارسال اطلاعات و هشدارهای لازم مثل میزان فاصله باقی مانده تا اجسام، به راننده است. پیام ارسالی از سوی سنسورهای پارک ، معمولاً به صورت هشدار صوتی است که در داخل کابین پخش می شود. اگر خودرو مجهز به مانیتور باشد، تصویر هم قابل رؤیت است، در غیر اینصورت، راننده با هشدارهای شنیداری اطلاعات لازم را کسب می کند.

سنسوردنده عقب چگونه کارمی کند؟

به محض اینکه خودرو در حالت دنده عقب قرار می گیرد، حسگرهای پارک عقب فعال می شوند. با شروع حرکت به سمت عقب نیز هر سنسور تا شعاع چند متری خود را اسکن می کند. برخی از این سنسورها، علاوه بر اعلام موقعیت مکانی خودروی مربوطه و میزان فاصله اش با اجسام بیرونی، جهت و سرعت حرکت تمامی اجسام یا افرادی که در اطراف خودرو و در حال نزدیک شدن به آن هستند را نیز محاسبه می کنند. خاطرتان باشد که سنسور پارک سپر جلو زمانی فعال می شود که دنده ی شما در موقعیت حرکت رو به جلو قرار بگیرد.

همانطور که بالاتر گفته شد، عملکرد و میزان حساسیت این سنسورها بستگی زیادی به خودروی موردنظر دارد. با کمتر شدن فاصله بدنه خودرو با جسم خارجی، فاصله ارسال هشدارها کمتر و تعدادشان بیشتر می شود. توجه داشته باشید که بوق ممتد، نشانه این است که فاصله خودروی شما با جسم خارجی به کمتر از ۵۰ سانتی متر رسیده است.

نکته مهم: این سنسور در سرعت های بالا فایده ای برای شما ندارد، برای اینکه سنسورهای پارک فعال شوند باید سرعت شما حدوداً ۵ کیلومتر بر ساعت باشد.

نکته دیگری که نباید از آن غافل شد احتیاط کردن با وجود سنسور دنده عقب است. در موارد زیادی مشاهده شده است که راننده بی توجه به اطراف خود و با تکیه بر سیستم سنسور پارک با حیوان یا جسم متحرکی که یکباره حرکت کرده، برخورد کرده است.

کلیدسازی - کلیدسازی سیار- کلیدسازی شبانه روزی -  قفل سازسیار - کلیدسازی صادقیه  - کلیدسازی برق آلستوم - کلیدسازی درمحل  - کلیدسازی فوری  - کلیدسازی برتر - کلیدساز - کلیدسازی ستارخان - کلیدکامپیوتری  - سنسوردنده عقب - حسگردنده عقب - سنسورپارک - سنسورهای الکترومغناطیس - سنسورهای اولتراسونیک